Intimní osvětlení

(1965, režie Ivan Passer)

Filmová místa: město Mirotice

Stručný děj: V Intimním osvětlení se po dlouhých letech setkávají dva bývalí spolužáci z konzervatoře. Petr přijíždí za svým kamarádem Karlem alias Bambasem, aby se zúčastnil jím připravovaného koncertu. Oba měli kdysi stejné možnosti, ale jejich nynější situace se od sebe liší. Petr se stal uznávaným pražským sólistou a na venkov ho doprovází atraktivní přítelkyně. Bambas je ředitelem místní hudební školy. Dávní přátelé využijí setkání jako příležitost k bilancování a nostalgickému vzpomínání na časy, kdy chtěli něco dokázat.

Hrají: Karel Blažek (Bambas), Zdeněk Bezušek (Petr), Věra Křesadlová (Štěpa), Jan Vostrčil (děda), Jaroslava Štědrá (Maruš), Vlastimila Vlková (babi), Karel Uhlík (lékárník), Miroslav Cvrk (Kája), Dagmar Ředinová (malá Maruš) aj.

Perlička z natáčení: Pro film byla stěžejní vilka rodiny Malátových v Miroticích u Písku objevena náhodou. Passerův řidič byl po objíždění kraje unavený a chtěl se vrátit do Prahy. V ten moment zasvítila střecha nového domu, přesně takového, s jakým počítal scénář. Osud rozhodl i o představitelce Bambasovy maminky. Poslední den před natáčením byla kolonka u této role prázdná. Režisér chodil po Praze a chtěl jít telefonovat. Viděl postarší dámu odpočívající na lavičce v parku a řekl jí: „Potřeboval bych, abyste se mnou zítra odjela točit film do Písku.“ Žena se usmála: „Samozřejmě. Jsem vdova a nemám co na práci.“ Tak se zrodila hvězdná neherečka, šla z filmu do filmu, ale největší popularitu získala v Troškově trilogii Slunce seno jako Cecilka.

Co navštívit: Mirotice jsou spojeny s Mikolášem Alšem. Můžete navštívit jeho malebný památník nebo se projít „jeho“ naučnou stezkou. Každoročně se v obci koná setkání loutek a hudby (vždy v srpnu). Prohlédnout si můžete i židovský hřbitov a kostel, který má ojedinělou samostatně stojící zvonici. V Miroticích se natáčel i film Venkovský učitel. 

Zpět