Je třeba zabít Sekala

(1998, režie Vladimír Michálek), film získal 10 Českých lvů.

Filmová místa: obec Varvažov

Stručný děj: Drama z léta roku 1943. Odehrává se v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl uprostřed žírné roviny Hané. Jako cizinec nemá důvěru domácích.

Hrají: Olaf Lubaszenko (Jura Baran), Bogusław Linda (Ivan Sekal), Jiří Bartoška (páter Flora), Agnieszka Sitek (Anežka), Vlasta Chramostová (Marie), L‘udo Cittel (Záprdek) aj.

Perlička z natáčení: Režisér Vladimír Michálek projezdil Česko křížem krážem, ale lepší náves než tu ve Varvažově pro svůj film nenašel. „Najezdil jsem sedm tisíc kilometrů, abych prověřil spousty dalších míst. Varvažovsko splňovalo všechny požadované podmínky. Potřeboval jsem malou vesnici s návsí, statky, roviny, lesy, spousty průhledů, výhledů a podobně. Tohle všechno Varvažov měl,“ řekl Michálek. Kromě obyvatel museli filmaři k obrazu svému poupravit i vesnici. „Na silnici navezli písek, aby zakryli asfaltku, postavili celý jeden dům jako kulisu, u některých domů pak stavěli kulisu před fasádou, nabílili fasády. Kvůli záběrům na Sekala s koňským povozem vykáceli parčík na návsi,“ vzpomíná místní obyvatelka Eva Hospasková.

Co navštívit: I díky filmu Varvažov dostal nový kabát a byl opraven jak zámeček, tak přilehlý kostelík. Varvažov je rozdělen do dvou částí. Mimo zorné pole filmařů se dostal starobylý kamenný most přes řeku Skalici s barokní výklenkovou kapličkou, která je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému.

Zpět