Marketa Lazarová

(1967, režie František Vláčil)

Filmová místa: tvrz Klokočín na Písecku

Stručný děj V polovině 13. století zajmou divocí potomci loupeživého rytíře Kozlíka syna saského hraběte Kristiána. Tím vyprovokují k odvetě královskou moc, na jejíž stranu se přidá i zeman Lazar. On sám za to málem zaplatí životem. Jeho dceru Marketu, kterou zaslíbil Bohu, Kozlíkův syn Mikoláš unese a znásilní. Když je poté téměř celý Kozlíkův rod vybit královským hejtmanem, vrací se Marketa domů, otec ji však zavrhne.

Hrají: Magda Vášáryová (Marketa Lazarová), Josef Kemr (lapka Kozlík), Naďa Hejná (Kozlíkova žena), Jaroslav Moučka (syn Jan), František Velecký (syn Mikoláš), Karel Vašíček (syn Jiří), Ivan Palúch (syn Adam Jednoručka), Václav Sloup (Šimon), Pavla Polášková (dcera Alexandra), Michal Kožuch (Lazar), Vlastimil Harapes (mladý Kristián) aj.
Perlička z natáčení Herec Ivan Palúch si šel v otrhaném a omšelém kostýmu koupit do trafi ky cigarety. Přišel k němu cizinec a začal si ho fotit. „Myslel si, že jsem žebrák. Strčil mi do ruky papírek. Bylo to padesát marek. Tři dny jsme měli se štábem hostinu,” uvedl Ivan Palúch. Herci chodili i do hospody ve Světlíku. Lidé si tu vypravují, že Vladimíru Menšíkovi chutnal chléb se sádlem a cibulí. Menšíka se týká i jiná historka. Jako s potulným mnichem s ním chodila ovce, ale nebyla u něho dost blízko. „Odborník poradil, aby se kostým Menšíka natřel beraním spermatem. Fungovalo to, ovce se ho držela, ale Vláda strašně smrděl,” smál se Palúch, který si také užil své. V Lenoře v lese na něho režisér kvůli autenticitě házel oštěpy.

Co navštívit Najděte dnes soukromou tvrz Klokočín u Písku. Tvrz, která ve fi lmu představovala Kozlíkovo sídlo Roháček, je doložena již v roce 1401. Tvrz leží na polosamotě u rybníka a řeky Blanice nedaleko Protivína. Přístup je po turistické cestě.

Zpět