Chelčice – ráj ovocných stromů

Chelčice nejsou vedeny jako město, ale do našeho souboru rozhodně patří. Kromě historického významu v rámci jižních Čech mají také obrovskou tradici pěstování ovocných dřevin. Bavorovská pahorkatina se tam, kde řeka Blanice vstupuje do Českobudějovické pánve, ukazuje v celé své kráse: plná luk, lesů a právě ovocných stromů. První zmínka o obci je z roku 1352 a vše se zde točí kolem osobnosti Petra Chelčického.

Dominantou obce je původně románský kostel sv. Martina, přestavěný ve 14. století, který navštěvoval také Petr z Chelčic. Původní vladycký a první známý šlechtický rod Hrůzů z Chelčic sídlil v roce 1390 na nedalekém hradě Helfenburk u Bavorova. V roce 1444 ustanovil Oldřich z Rožmberka Václava Hrůzu z Chelčic zdejším purkrabím. V následujícím století se Chelčice dostaly do vlastnictví rytířů z Malovic.

Obec dvakrát získala ocenění Vesnice Jihočeského kraje, a to v letech 2000 a 2013. Aktivně tu působí občanské sdružení Mája – Tvořivé Chelčice, které usiluje o rozvoj společenských, zájmových, vzdělávacích a kulturních aktivit obce a jejího okolí. V tomto sdružení působí devět samostatných zájmových klubů.

Víte, že
při předání ocenění Jihočeská vesnice roku 2000 byla slavnostně otevřena pamětní síň Petra Chelčického společně s víceúčelovým zařízením pro potřeby obce? Z obecné sbírky byla zhotovena i dřevěná socha Chelčického, která stojí na malém náměstíčku před památníkem.

Rodáci a osobnosti

  • Petr Chelčický (1390–1460) – dochovaly se o něm jen velmi kusé informace, jež z něj činí postavu dosti záhadné identity. Narodil se někdy kolem roku 1380 a zemřel nejspíš v padesátých letech 15. století. Již za Husova života se stal nadšeným přívržencem reformního hnutí, žádajícího nápravu a obrodu církve. Po roce 1420 se rozešel se všemi husitskými stranami a vydal se vlastní cestou za naplněním Božího zákona.

Náš tip
Kromě Pamětní síně si lze prohlédnout i přilehlou přírodní zahradu, která je komunitní zahradou, volně otevřenou pro návštěvníky. Zahrada je součástí Chelčického domova sv. Linharta, obecně prospěšné společnosti, jež se věnuje lidem se zdravotním postižením.

Příloha

Zpět