03. Obora Poněšice

Myslivost na lesní správě Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou patří již tradičně k nejvýznamnějším lokalitám české myslivosti. Lesní správa Hluboká nad Vltavou provozuje ve vlastní režii myslivost ve dvou rozsáhlých historických oborách a jedné volné honitbě. Tyto lovecké revíry se nacházejí cca 10–20 km severně od Českých Budějovic a tvoří souvislou plochu 4350 ha, rozdělenou řekou Vltavou. Celé území je orograficky členité s jedinečnými lesními ekosystémy starých smíšených porostů. Tyto lovecké revíry se mohou pochlubit špičkovým chovem zvěře jelení, daňčí, mufl oní, černé a srnčí. Na území lesní správy je vybudována infrastruktura zařízení pro lov, ubytování a další služby.

Na pravém břehu Vltavy severně od Hluboké nad Vltavou se nachází obora Poněšice. Celková výměra obory je 1643 ha a je zde chována zvěř jelení, srnčí a černá. Díky velké rozloze obory si zvěř udržuje přirozenou plachost a lovci si tak odnášejí jedinečný zážitek z lovu. Loví se šouláním a na čekané, lovci jsou vždy doprovázeni zkušeným loveckým průvodcem-oborníkem. Obora je vyhledávána lovci zejména pro zajímavé lovecké terény a vysokou kvalitu (bodovou hodnotu CIC) lovené zvěře. Charakteristickým rysem obory je členitý reliéf, vysoké zastoupení starých bučin, které se spontánně zmlazují. Přímo v oboře je hostům nabízeno ubytování v loveckých chatách s možností stravování.
Historie: První zmínka o někdejší oboře pochází z roku 1628, kdy
byla založena tzv. Malá poněšická obora. Podle některých pramenů pocházejí hranice současné obory z roku 1848, avšak jako rok vzniku se uvádí letopočet 1853. Do Poněšické obory byli rovněž vysazeni mufloni, a to v roce 1878. V roce 1892 zde byl vysazen jelen sika.
Poloha: jižní Čechy, severně od Českých Budějovic, na pravém břehu Vltavy
Charakteristika obory: Reliéf obory tvoří hluboká údolí potoků, plošiny s loukami, pastvinami a rybníky. Území obory je začleněno do soustavy NATURA 2000. Převažují zde listnaté porosty nad jehličnatými. Podél cest rostou staleté duby. Leží v nadmořské výšce 450–550 m.
Výměra: 1643 ha
Chovaná zvěř: jelen lesní, prase divoké, srnec obecný
Charakteristika lovu: individuální poplatkové lovy jelení, srnčí a černé zvěře, společné naháňky na černou zvěř

Zpět