06 Tvrz Dražíč - zámek Mládí

Asi 6 kilometrů od jihočeské Bechyně se nachází vesnice roku 2011 – Dražíč. Najdete tu upravený pivovar s lihovarem Lipan a hned za ním vchod do zahrady a parku s jednoduchou obdélnou budovou v převážně barokním slohu. Že se tady stále pracuje, je vidět na každém kroku, ale přesto je každý návštěvník vítán. V ostění jsou patrné zbytky renesanční tvrze. Dominantou je vyčištěná a opravená kaple sv. Mikuláše, v níž se čas od času odehrávají i mše. O to všechno se zde zasloužil současný majitel, hrabě Leopold Deym, který pochází z dolního Bavorska a bydlí v Mnichově. Kořeny jeho rodu však sahají až do 15. století a jsou spjaty se Střížovem u Milevska a dalšími místy v Čechách. Ví se, že jeho prapředek podepsal protestní dopis proti upálení mistra Jana Husa v roce 1415.

Od původních majitelů, kterým byl zámek vrácen v restituci, zakoupil hrabě Deym značně zdevastovanou budovu s arkádami v přízemí i prvním patře. Dnes mu patří i 60 hektarů polí a luk a vybudoval zde velký jabloňový sad, takže o práci tu není nouze.

Leopold Deym na „zámku Mládí“ (což je i název společnosti, která se o záchranu stará) vybudoval místo pro setkávání mládeže z obou stran nedaleké hranice – bavorské i české. Organizují zde svá setkání, při kterých bydlí ve stanech na louce u zámku. Ve zrekonstruovaných zámeckých místnostech by majitel v budoucnu rád vybudoval národopisné muzeum kraje, a připomenul tak historické vazby a poukázal na nutnost spolupráce mezi místy, městy i zeměmi. V roce 2011 mu byla propůjčena cena „Zlaté srdce pro Evropu“ Společnosti česko-německého porozumění. S prvními kroky na české půdě mu pomáhal i bratr Michael, největší zodpovědnost za místní památku má ale on sám a často sem dojíždí, aby přiložil ruku k dílu. Zámek Mládí nabízí netradiční dobrovolnické pracovní pobyty pro mládež a ohlášeným návštěvníkům jsou brány otevřené. Zámek se pyšní například krásnou středověkou černou kuchyní, která již byla dokončena.

 

www.schloss-drazic.eu

 

Tipy v okolí:

Rozhledna Radětice, dřevěná stavba z roku 2004, se nachází asi 4 km vzdušnou čarou od Bechyně na okraji přírodního parku Plziny. Stojí u lesa v nadmořské výšce 450 m n. m., má výšku 13 m a nahoru vede 44 pohodlných schodů.

Zpět