13. Zámek Dub

Podle Jana z Dubu, později rodu Dubských, je pojmenovaný dnešní městys s cca 500 obyvateli i zámek na náměstí. Starosta v něm oddává snoubence, vítají se zde noví občánci a konají se tu dětské besídky i koncerty. Zámek včetně obrazové galerie je celoročně přístupný veřejnosti.

Na Dubu se za staletí vystřídala řada majitelů: Markvartové, Buquoyové, Rajští, Zuckerové i baroni Nádherní. Rytíř Mořic z Honigsteinu přestavěl zámek do novogotického stylu, ale zadlužil
se, zchudl a z panství odešel. V roce 1865 koupil zámek pražský měšťan Odkolek, ale i on zámek prodal dál a až po několika dalších změnách majitelů připadl objekt rodině Bromovských. Po smrti manžela se panství ujala Marie, rozená Daubková z Litně. S dětmi zde žila až do roku 1948, kdy všichni odešli do zahraničí. Dospělého syna však politické změny v Československu po roce 1989 přitáhly zpět a v roce 1992 zámek restituoval. Ing. Jaroslav Battaglia, rytíř Řádu božího hrobu, v roce 1998 přijal od svého strýce nabídku na odkoupení objektu a spolu s ženou Janou Marií se pustil do rozsáhlé renovace.

Po zemědělském učilišti zde zbylo více než 200 tun odpadu, a tak novým majitelům nezbývalo nic jiného než se pustit do práce. Rádi by obnovili novogotickou podobu zámku z dob rytíře z Honigsteinu. Některé ze 27 pokojů už dostaly nový háv, opravuje se nábytek a leští se zrcadla v obnoveném zrcadlovém salónu. Některé unikáty se zachovaly, například kobercová kuchyňská dlažba, vzácný klavír nebo renesanční kamenné ostění z roku 1609.

Svatební obřady tady mají propracované do nejmenších detailů, včetně vypouštění holoubků z balkónu zámku. Traduje se, že pokud poletí oba holoubci stejným směrem, bude svazek vydařený. Obavy novomanželů však bývají bezdůvodné: majitelka zámku ví, že holoubci jsou doma u sousedů v holubníku, a proto zamíří vždy oba stejným směrem.

www.zamekdub.webnode.cz

Tipy v okolí: Navštivte zříceninu hradu Helfenburk na hoře Malošín s dochovanou částí objektu, která se nachází asi 5 km od Bavorova.

Příloha

Zpět